©2019 by Stow Triple. Proudly created with Wix.com

 
 
Stow Triple Results 2019 

 

Stage 1 – Lauder Moor 

 

1.    Dan Gardner     Senior M    Baguet-MIBA-Indulek-Derito CT    00:07:08
2.    Grant Ferguson     Senior M    Hope Factory Racing     00:07:22
3.    Richard Dennis     Senior M     Ronde Works Racing     00:07:55
4.    John Mackenzie     Senior M    SR Albannach    00:07:55
5.    Paul Newsome     Senior M     Project 51     00:07:57
6.    Gregor McArthur     Junior    Glasgow Nightingale CC    00:08:00
7.    Cameron Ritchie    Senior M    Edinburgh University CC    00:08:04
8.    Callum Dickson     Youth A    Kelso Wheelers     00:08:10
9.    Jesse Dawson     Senior M    Glasgow Nightingale CC     00:08:10
10.    Craig Paterson     Youth A    East Kilbride Road Club     00:08:12
11.    Neil Shepherd     Senior M    Gala CC     00:08:14
12.    Mark Macleod    Senior M    RCCK    00:08:24
13.    Sean Taylor     Senior M    Peebles CC     00:08:39
14.    Iain Archibald     Senior M    Johnstone Wheelers CC    00:08:55
15.    Cameron Stromberg    Youth A    Deeside Thistle CC    00:08:57
16.    Rory Thiel     Youth A    Discovery Junior Cycling Club     00:09:06
17.    Duncan Macleod     Senior M    Musselburgh RCC     00:09:20
18.    Gordon Dickson    Senior M    Rock Hard    00:09:22
19.    Andrew Doig     Senior M         00:09:28
20.    Luis Ryder     Youth B    Edinburgh RC    00:09:32
21.    Andy Reid     Senior M    Musselburgh RCC     00:09:36
22.    Michael Dorward    Youth B          00:09:45
23.    Sharon Bird    Senior F    Edinburgh RC    00:09:54
24.    Rhys Edwards     Youth B     Edinburgh RC    00:10:28
25.    Madeleine Bell    Senior F     Musselburgh RCC     00:10:35
26.    Jack McManus     Youth A     Royal Albert CC     00:11:03

General Classification After Stage 1

1.    Dan Gardner     Senior M    Baguet-MIBA-Indulek-Derito CT    00:07:08
2.    Grant Ferguson     Senior M    Hope Factory Racing     00:07:22
3.    Richard Dennis     Senior M     Ronde Works Racing     00:07:55
4.    John Mackenzie     Senior M    SR Albannach    00:07:55
5.    Paul Newsome     Senior M     Project 51     00:07:57
6.    Gregor McArthur     Junior    Glasgow Nightingale CC    00:08:00
7.    Cameron Ritchie    Senior M    Edinburgh University CC    00:08:04
8.    Callum Dickson     Youth A    Kelso Wheelers     00:08:10
9.    Jesse Dawson     Senior M    Glasgow Nightingale CC     00:08:10
10.    Craig Paterson     Youth A    East Kilbride Road Club     00:08:12
11.    Neil Shepherd     Senior M    Gala CC     00:08:14
12.    Mark Macleod    Senior M    RCCK    00:08:24
13.    Sean Taylor     Senior M    Peebles CC     00:08:39
14.    Iain Archibald     Senior M    Johnstone Wheelers CC    00:08:55
15.    Cameron Stromberg    Youth A    Deeside Thistle CC    00:08:57
16.    Rory Thiel     Youth A    Discovery Junior Cycling Club     00:09:06
17.    Duncan Macleod     Senior M    Musselburgh RCC     00:09:20
18.    Gordon Dickson    Senior M    Rock Hard    00:09:22
19.    Andrew Doig     Senior M         00:09:28
20.    Luis Ryder     Youth B    Edinburgh RC    00:09:32
21.    Andy Reid     Senior M    Musselburgh RCC     00:09:36
22.    Michael Dorward    Youth B          00:09:45
23.    Sharon Bird    Senior F    Edinburgh RC    00:09:54
24.    Rhys Edwards     Youth B     Edinburgh RC    00:10:28
25.    Madeleine Bell    Senior F     Musselburgh RCC     00:10:35
26.    Jack McManus     Youth A     Royal Albert CC     00:11:03

Stage 2 – Windydoors 

1.     Dan Gardner     Senior M    Baguet-MIBA-Indulek-Derito CT    00:05:51
2.    Grant Ferguson     Senior M    Hope Factory Racing     00:05:51
3.    Richard Dennis     Senior M    Ronde Works Racing    00:06:23
4.    John Mackenzie     Senior M    SR Albannach    00:06:29
5.    Callum Dickson     Youth A     Kelso Wheelers    00:06:33
6.    Gregor McArthur    Junior    Glasgow Nightingale CC     00:06:38
7.    Cameron Ritchie    Youth A     Edinburgh University CC    00:06:40
8.    Paul Newsome     Senior M     Project 51     00:06:41
9.    Neil Shepherd     Senior M     Gala CC     00:06:44
10.    Craig Paterson     Youth A     East Kilbride Road Club     00:06:48
11.    Mark Macleod    Senior M     RCCK    00:06:48
12.    Jesse Dawson     Senior M    Glasgow Nightingale CC     00:06:52
13.    Iain Archibald     Senior M    Johnstone Wheelers CC    00:07:07
14.    Sean Taylor     Senior M    Peebles CC     00:07:08
15.    Sharon Bird    Senior F    Edinburgh RC    00:07:11
16.    Andrew Doig     Senior M         00:07:30
17.    Gordon Dickson    Senior M    Roack Hard    00:07:31
18.    Jack McManus     Youth A    Royal Albert CC     00:07:33
19.    Luis Ryder     Youth B     Edinburgh RC    00:07:40
20.    Duncan Macleod     Senior M    Musselburgh RCC     00:07:44
21.    Cameron Stromberg    Youth A    Deeside Thistle CC    00:07:48
22.    Rory Thiel     Youth A    Discovery Junior Cycling Club     00:07:51
23.    Andy Reid     Senior F    Musselburgh RCC     00:08:02
24.    Michael Dorward    Youth B         00:08:07
25.    Madeleine Bell    Senior F    Musselburgh RCC     00:08:39
26.    Rhys Edwards     Youth B    Edinburgh RC    00:08:40

General Classification After Stage 2

1.    Dan Gardner     Senior M    Baguet-MIBA-Indulek-Derito CT    00:12:59
2.    Grant Ferguson     Senior M    Hope Factory Racing     00:13:13
3.    Richard Dennis     Senior M    Ronde Works Racing     00:14:18
4.    John Mackenzie     Senior M    SR Albannach    00:14:24
5.    Gregor McArthur     Junior     Glasgow Nightingale CC    00:14:38
6.    Paul Newsome     Senior M    Project 51     00:14:38
7.    Callum Dickson     Youth A     Kelso Wheelers     00:14:43
8.    Cameron Ritchie    Youth A     Edinburgh University CC    00:14:44
9.    Neil Shepherd     Senior M    Gala CC     00:14:58
10.    Craig Paterson     Youth A     East Kilbride Road Club     00:15:00
11.    Jesse Dawson     Senior M     Glasgow Nightingale CC     00:15:02
12.    Mark Macleod    Senior M    RCCK    00:15:12
13.    Sean Taylor     Senior M    Peebles CC     00:15:47
14.    Iain Archibald     Senior M    Johnstone Wheelers CC    00:16:02
15.    Cameron Stromberg    Youth A    Deeside Thistle CC    00:16:45
16.    Gordon Dickson    Senior M    Roack Hard    00:16:53
17.    Rory Thiel     Youth A    Discovery Junior Cycling Club     00:16:57
18.    Andrew Doig     Senior M         00:16:58
19.    Duncan Macleod     Senior M    Musselburgh RCC     00:17:04
20.    Sharon Bird    Senior F    Edinburgh RC    00:17:05
21.    Luis Ryder     Youth B    Edinburgh RC    00:17:12
22.    Andy Reid     Senior M    Musselburgh RCC     00:17:38
23.    Michael Dorward    Youth B         00:17:52
24.    Jack McManus     Youth A     Royal Albert CC     00:18:36
25.    Rhys Edwards     Youth B    Edinburgh RC    00:19:08
26.    Madeleine Bell    Senior F    Musselburgh RCC     00:19:14


Stage 3 – Earlston Road
 
1.    Dan Gardner     Senior M    Baguet-MIBA-Indulek-Derito CT    00:05:50
2.    Grant Ferguson     Senior M    Hope Factory Racing     00:05:59
3.    Richard Dennis     Senior M    Ronde Works Racing     00:06:20
4.    Callum Dickson     Youth A     Kelso Wheelers     00:06:42
5.    John Mackenzie     Senior M    SR Albanach     00:06:46
6.    Paul Newsome     Senior M    Project 51     00:06:47
7.    Cameron Ritchie    Youth A    Edinburgh University CC    00:06:50
8.    Gregor McArthur     Junior    Glasgow Nightingale CC    00:06:50
9.    Craig Paterson     Youth A    East Kilbride Road Club     00:06:51
10.    Jesse Dawson     Senior M    Glasgow Nightingale CC     00:06:56
11.    Neil Shepherd     Senior M    Gala CC     00:06:58
12.    Mark Macleod    Senior M    RCCK    00:07:06
13.    Sean Taylor     Senior M    Peebles CC     00:07:06
14.    Iain Archibald     Senior M    Johnstone Wheelers CC    00:07:28
15.    Cameron Stromberg    Youth A    Deeside Thistle CC    00:07:40
16.    Gordon Dickson    Senior M    Roack Hard    00:07:40
17.    Sharon Bird    Senior F     Edinburgh RC    00:07:46
18.    Rory Thiel     Youth A     Discovery Junior Cycling Club     00:07:54
19.    Andrew Doig     Senior M         00:07:58
20.    Duncan Macleod     Senior M    Musselburgh RCC     00:08:06
21.    Luis Ryder     Youth B     Edinburgh RC    00:08:10
22.    Andy Reid     Senior M    Musselburgh RCC     00:08:20
23.    Michael Dorward    Youth B          00:08:20
24.    Jack McManus     Youth A     Royal Albert CC     00:08:24
25.    Rhys Edwards     Youth B     Edinburgh RC    00:08:52
26.    Madeleine Bell    Senior F    Musselburgh RCC     00:09:18

Overall General Classification Stow Triple 2019

1.    Dan Gardner     Senior M     Baguet-MIBA-Indulek-Derito CT    00:18:49
2.    Grant Ferguson     Senior M    Hope Factory Racing     00:19:12
3.    Richard Dennis     Senior M    Ronde Works Racing     00:20:38
4.    John Mackenzie     Senior M    SR Albannach    00:21:10
5.    Callum Dickson     Youth A     Kelso Wheelers     00:21:25
6.    Paul Newsome     Senior M    Project 51     00:21:29
7.    Cameron Ritchie    Senior M    Edinburgh University CC    00:21:34
8.    Gregor McArthur     Junior     Glasgow Nightingale CC    00:21:36
9.    Craig Paterson     Youth A     East Kilbride Road Club     00:21:50
10.    Jesse Dawson     Senior M    Glasgow Nightingale CC     00:21:58
11.    Neil Shepherd     Senior M    Gala CC     00:22:04
12.    Mark Macleod    Senior M    RCCK    00:22:18
13.    Sean Taylor     Senior M    Peebles CC     00:22:34
14.    Iain Archibald     Senior M    Johnstone Wheelers CC    00:23:30
15.    Cameron Stromberg    Youth A    Deeside Thistle CC    00:24:25
16.    Gordon Dickson    Senior M    Roack Hard    00:24:39
17.    Sharon Bird    Senior F     Edinburgh RC    00:24:45
18.    Rory Thiel     Youth A    Discovery Junior Cycling Club     00:24:51
19.    Andrew Doig     Senior M         00:25:04
20.    Duncan Macleod     Senior M    Musselburgh RCC     00:25:14
21.    Luis Ryder     Youth B     Edinburgh RC    00:25:32
22.    Andy Reid     Senior M    Musselburgh RCC     00:25:58
23.    Michael Dorward    Youth B          00:26:16
24.    Jack McManus     Youth A    Royal Albert CC     00:26:34
25.    Rhys Edwards     Youth B     Edinburgh RC    00:28:00
26.    Madeleine Bell    Senior F     Musselburgh RCC     00:28:32

Massive Well done to everyone who took part and to an entertaining battle between eventual winner Dan Gardner (Baguet-MIBA-Indulek-Derito CT) and Grant Ferguson (Hope factory Racing). 


A particular tip of the hat to local Borderer Callum Dickson (Kelso Wheelers) – just 15 years old and coming in 5th overall on the GC. 


Many thanks again and see you all for Stow Triple 2020...